З появою пластикових вікон перед споживачами виникає головне питання, які вікна обрати для будинку та квартири: пластик або дерево? Що краще, перевірене часом дерев’яне вікно, або сучасний матеріал? Кожен виріб має свої переваги й недоліки, і кожен з них стане прекрасним доповненням інтер’єру будинку або квартири. Обрати потрібний варіант легко, якщо знати основні характеристики конструкції.

 

Пластикові вікна Дерев’яні вікна
Коефіцієнт теплопровідності рами

 

0.15–0.2 Вт/м*К. 0.1 Вт/м*К.
Повітропроникність рами

 

Низька Низька
Екологічність Екологічність відповідає стандартам, але сам матеріал менш екологічний

 

Відповідає стандартам, але сам матеріал більш екологічний.
Зовнішній вигляд Можливий будь-який колір й текстура, але сильно помітна штучність матеріалу

 

Дерев’яна поверхня завжди виглядає більш привабливо
Різноманітність дизайнерських форм

 

Висока Низька
Міцність і зносостійкість

 

Висока Середня
Термін служби

 

Від 20 до 50 років Від 50 до 90 років
Складність у догляді

 

Не вимогливі Необхідно оновлення зовнішнього покриття з плином часу
Вартість

 

Дешевше дерев’яних Дорожче пластикових

Пристрій вікон – чи є відмінності?

Будь-яке вікно складається з нерухомої частини – рами, й рухомої стулки. Якщо сказати по-іншому, основою будь-якого вікна є профіль. Головна відмінність дерев’яної та пластикової конструкції – матеріал та устрій каркаса.

Розглянемо пластикове вікно. Для його виготовлення використовують синтетичні полімери – полівінілхлориди. Всі ПВХ вікна мають різну геометрію профілю. Вона буває прямокутна, округла, зі скошеними кутами, й абсолютно не впливає на технічні характеристики. Якщо подивитися на конструкцію у розрізі, принцип буде скрізь однаковий. Профіль має зовнішній товстий контур й певну кількість внутрішніх перегородок. Завдяки цим перегородкам всередині пластикового каркаса утворюються повітряні камери. Чим більше таких камер, тим тепліше вікно. Всередину кожного ПВХ профілю обов’язково вставляють армуючу металеву вкладку. Геометрія й жорсткість готового вікна залежить від армування, яке роблять замкнутим або П-подібним. Замкнута вкладка більш жорстка, практично не схильна до деформації.

Серйозну конкуренцію пластиковим зразкам складають сучасні дерев’яні вікна. Зовнішній вигляд конструкції мало чим відрізняється від пластикового вікна. Є безліч сучасних стильових варіантів, які легко підібрати під дизайн будинку або квартири. Та й сама конструкція дерев’яного вікна схожа з іншими типами вікон. Також складається з традиційної віконної коробки і різних стулок. Сучасне вікно з дерева має склопакет замість звичайного скла. Наявність склопакета відрізняє сучасне вікно від конструкцій минулих років. Він служить не тільки прикрасою зовнішнього вигляду вікна, але й створює додаткову тепло- й шумоізоляцію у приміщенні, значить, можна говорити про комфортну атмосферу в будинку.

Простір у склопакеті дерев’яного вікна, як і в пластиковому, заповнюється сухим повітрям або інертним газом. Це дозволяє затримувати холодні потоки повітря, також не дає склу потіти. Периметр усього склопакета обробляють спеціальною безпечною замазкою й покривають бутиловою стрічкою. Це дозволяє збільшити термін експлуатації конструкції.

Дерев’яне вікно виготовляють з тришарового склеєного бруса. На відміну від звичайного бруса він має високу міцність, довговічність, стійкий до будь-яких погодних умов й температурних перепадів. Значить, конструкція не буде розширюватися у жарку пору року або стискатися в зимовий період.

Ще на виробництві волокна бруса захищають спеціальним покриттям від негативного впливу навколишнього середовища. За бажанням, для посилення захисної функції, можна додатково обробити раму лаком або емульсією.

Гарне вікно – бездоганна теплоізоляція

Основне завдання вікна зберігати тепло в будинку. Теплоізоляційні якості повністю залежать від встановленого склопакета. І тут дерев’яний брус має кращі технологічні якості. У нього досить низька теплопровідність приблизно 0,1 Вт/м*К, у порівнянні з ПВХ профілем, у якого вона 0,15-0,2 Вт/м*К. Чим менше даний коефіцієнт, тим вище стійкість до зміни температурного режиму. При будь-якій погоді дерев’яна конструкція забезпечить найбільш комфортну атмосферу в приміщенні.

Повітронепроникність

Кілька десятиліть тому альтернативи дерев’яному вікну не було. Скрізь стояли однакові конструкції з дерева, які не відрізнялися особливою герметичністю. З них постійно дуло, що мало кому подобалося. Але був і величезний плюс – регулярний приплив свіжого повітря з вулиці. Приміщення забезпечувалося природною вентиляцією, не було проблем з цвіллю й конденсатом. З сучасного вікна не дує, воно герметичне. Правда й повітрообміну в будинку недостатньо, відповідно підвищується вологість, запотівають склопакети, з’являються грибки і цвіль. У такій атмосфері людині важко дихати, з’являється відчуття дискомфорту.

Справа не тільки у ПВХ матеріалі, і дерев’яні вікна мають практично таку ж пропускну здатність. Захисні покриття на дерев’яних конструкціях створюють додаткову перешкоду для потоку повітря. Вихід – регулярне провітрювання. Взимку не завжди це зручно, та й економія тепла сумнівна.

Є відмінний вихід для вирішення вентиляційного питання – встановити припливний клапан у профіль вікна. Цей пристрій, не порушуючи звуко- та теплоізоляцію, забезпечить приплив свіжого повітря. Проблема провітрювання буде вирішена. Установку вентиляційного клапана проводять або на виробництві, або на вже змонтованих вікнах. Пристрій невеликого розміру абсолютно не зіпсує вигляд віконної конструкції. Для його роботи не потрібно електроживлення. Спеціальний датчик, чутливий до рівня вологості в будинку, самостійно регулює положення повітряної заслінки.

Висновок напрошується сам, за тепло й тишу в будинку доводиться розплачуватися свіжим повітрям. Вибір між пластиковою і дерев’яною конструкцією не розв’яже проблеми, в будь-якому випадку доведеться постійно провітрювати приміщення. Краще рішення – установка спеціального клапана для правильної циркуляції повітря.

Безпека та екологічність сучасних вікон

Вкрай важливо перед покупкою предметів побуту поцікавитися їх чистотою та безпекою. Питання постає особливо гостро, коли мова йде про довгострокові придбання. До таких відносяться вікна. Термін служби будь-якої віконної конструкції не обмежується десятиліттям, тому необхідно подбати про екологічність.

Важливо вирішити, яке вікно краще придбати: пластикове або дерев’яне? Що найбільш безпечно для здоров’я людини? Багато хто скаже, що дерев’яні вікна натуральні. Так, це правда. Але наскільки вони екологічні? По-справжньому чистими є вікна з деревини, яка не піддавалася захисному покриттю. Але такі вироби прослужать недовго, а догляд за ними буде трудомісткий.

Для продовження терміну експлуатації природний матеріал покривають різними захисними розчинами. Тому не можна говорити про абсолютну екологічність дерев’яного вікна.

Противники пластику говорять про наявність у матеріалі свинцю та інших елементів. Але не багато хто розуміє, що всі добавки знаходяться у зв’язаному стані, вони не випаровуються у зовнішнє середовище. Головна шкода від пластикового вікна – подальша утилізація після використання. Але все це питання часу, колись людство навчитися правильно утилізувати ПВХ вироби.

Обираючи між пластиковим і дерев’яним вікном, краще вибирати якість. Виробник, що піклується про свою репутацію, дотримується технологічних процесів і уважно стежити за екологічною безпекою своїх виробів, що підтверджують сертифікати.

Краса має значення

Тепло, затишок і безпека важливі при виборі вікна, але також має значення і зовнішній вигляд виробу. Хочеться, щоб вікна були красивими і поєднувалися з інтер’єром і екстер’єром будинку, квартири. Сьогодні є можливість обрати вікна за кольором та дизайном. Пластикові вироби не поступаються у красі дерев’яним, навіть легко можуть імітувати текстуру і вид різних сортів деревини. Колірна гамма ПВХ набагато яскравіше і багатше, ніж у деревини. Технологічні процеси допускають виробництво пластику будь-якої форми – від стандартного прямокутного вікна до багатокутника чи арки. Усе ж таки, ненатуральність полівінілхлориду помітна. Шанувальникам еко інтер’єру навряд чи підійдуть такі вироби. Та й на дерев’яному будинку штучне вікно буде недоречно виглядати.

 

Вікно з дерева має дорогий і благородний зовнішній вигляд. Прекрасно впишеться в архітектуру міста та сільської місцевості. Естетично буде виглядати і в сучасній новобудові, і столітньому будинку. Натуральність це завжди престижно й красиво, її не вийде замінити штучними виробами.

Дерев’яні вікна виготовляють з цінних порід деревини. Відразу конструкція має свій колір й фактуру. Більшість людей зберігають природність вироби, покриваючи поверхню лаком або ґрунтовкою, щоб відтінити дерево. Ще один спосіб перетворити зовнішній вигляд вікна – нанести фарбу. Сучасні фарби зберігають яскравість кольору надовго. Завдяки ним вікно набуває ідеального зовнішнього вигляду.

Як і з пластиком, дереву можна надати різні форми, але при цьому не треба буде його армувати. Воно легко збереже задані форми.

У плані краси дерев’яне вікно завжди виграшніше пластикового аналога.

Міцність й зносостійкість

Сучасні євровікна значно випереджають своїх попередників. Вони не розсихаються, не деформуються й зберігають зовнішній вигляд багато років. Проте, як і все натуральне, з часом втрачає свої властивості, на дереві можуть з’явитися неприємні сюрпризи. Так під впливом УФ променів поверхня втрачає свій колір, світле дерево поступово темніє. На відміну від ПВХ, подряпини, залишені на дереві, неможливо прибрати. Тому дерев’яне вікно вимагає акуратної експлуатації та дбайливого ставлення.

Вікна з пластику мають високу міцність і зносостійкість. Мова звичайно не йде про дешеві  неякісні вироби, які можуть піддаватись деформації під впливом зовнішніх факторів чи змінювати свій колір. ПВХ з високоякісної сировини, зроблені з дотриманням технологій, не бояться вологи, зміни температури, менше схильні до механічного впливу, а подряпини на пластику легко видаляються.

Як бачимо, пластик краще дерева у плані міцності. Проте дбайливе ставлення до дерев’яного вікна збереже всі його характеристики довгий час.

 

Скільки років служить вікно?

Гарне вікно з пластику або дерева коштує недешево. І закономірно постає питання: скільки прослужить нове вікно? Вкладаючи великі гроші, покупець розраховує на довгострокову експлуатацію. Так які інвестиції найбільш вигідні у ПВХ або дерево?

Виробники пластикових вікон заявляють про 20-30 років служби, а деякі гарантують і всі 50 років. Звичайно, ці терміни повністю залежать від умов експлуатації.

Як йде справа з дерев’яним вікном? Навіть найдоступніша за ціною сосна прослужить на кілька років довше пластику. Дубові вікна побачать онуки, і навіть правнуки. При грамотному догляді дуб вистоїть понад 90 років. Насправді ніхто не буде чекати, коли пройде кілька десятиліть, швидше за все при черговому капітальному ремонті вікна будуть замінені на нові.

Який догляд необхідний?

ПВХ вікна не потребують спеціального догляду. Поверхневий шар не вимагає оновлення протягом усього терміну експлуатації. У той час як дерев’яну поверхню доведеться перекривати свіжим лаком кожні 5-10 років.

Мити пластик простіше й легше, використовуючи м’які миючі засоби. Проте дерев’яні вікна антистатичні, пил на них осідає дуже повільно.

А як ціна?

Вибір товару починається з бюджету. Скільки ми готові заплатити за нові вікна? Різниця в ціні пластикового і дерев’яного вікна значна для більшості покупців. Рішення залишається за споживачем, кожен самостійно визначає необхідні параметри тієї чи іншої конструкції. Комусь важливий зовнішній вигляд і довгий термін служби, а хтось зупинить свій вибір на простоті догляду.

Кожна людина має право на безпечне і комфортне життя у своєму будинку. Вибір залишається за вами!