Однією з основних проблем є утворення конденсату на поверхні скла з боку приміщення, поверхні укосів й на підвіконних дошках. Звичайно, такий стан створює великі незручності при експлуатації вікон.

Чому ж плачуть вікна нової конструкції?

Перш ніж відповісти на це непросте питання, розглянемо механізм утворення конденсату. Зі шкільної програми ми знаємо, що вода може перебувати у трьох основних станах: твердому (лід), рідкому (вода) й газоподібному (водяна пара). За певних умов вона може переходити з одного стану в інший. Перехід води з рідкого стану у газоподібний називається випаровуванням, й навпаки – перехід з газоподібного стану в рідкий називається конденсацією. Кристалізація молекул води переводить її у твердий стан й називається (стосовно до вікон) обмерзанням або утворенням криги. У природі даний процес відбувається постійно та є однією з обов’язкових умов наявності життя на Землі. Однак інтенсивність протікання даного процесу в житловому приміщенні повинна відповідати вимогам комфортності життєдіяльності людини.

Під поняттям відносна вологість розуміють певний вміст води в повітрі. Цікаво, що повітря в змозі приймати не безмежну кількість молекул води, а лише до межі насичення. Повністю насичене водою повітря має 100 % відносну вологість.  Яку кількість водяної пари прийме повітря залежить, перш за все, від його температурного режиму.

При температурі 20°С й вологості 50% у повітрі міститься половина тієї кількості води, яке може в ньому втриматися. При зниженні температури вологість буде збільшуватися, оскільки знижується межа насичення, й при певній температурі (приблизно 9,3°С) вологість досягне 100%. При подальшому зниженні температури повітря не в змозі утримувати таку кількість води, і вона починає конденсуватися, тобто переходити у рідкий стан. Температура, при якій повітря, що має певну температуру і відносну вологість, більше не в змозі поглинати вологу, називається точкою роси.

ТЕМПЕРАТУРА
ПОВІТРЯ
       ВІДНОСНА ВОЛОГІСТЬ ПОВІТРЯ
30% 40% 50% 60% 65% 70% 80% 90% 95%
-10°С -23,2 -20,4 -17,8 -15,8 -14,9 -14,1 -12,6 -10,6 -10
0°С -14,5 -11,3 -8,7 -6,2 -5,3 -4,4 -2,8 -1,3 -0,7
+5°С -10,5 -7,3 -4,3 -2,2 -1,1 -0,1 +1,6 +3,3 +4,1
+10°С -6,7 -3,2 -0,3 +2,2 +3,2 +4,4 +6,4 +8,2 +9,1
+15°С -2,9 +0,8 +4 +6,7 +8 +9,2 +11,2 +13,1 +14,1
+20°С +1 +5,2 +8,7 +11,5 +12,8 +14 +16,2 +18,1 +19,1
+25°С +5,2 +9,7 +13,1 +16,2 +17,5 +18,8 +21,1 +23 +24
+30°С +9,5 +13,9 +17,7 +21,3 +22,5 +23,8 +26,1 +28,1 +29
*Визначення точки роси
Як бачите, точка роси безпосередньо залежить від температури і вологості повітря усередині приміщення. У нашому прикладі при 25 ° С тепла і 70% вологості в кімнаті склу досить охолонути до температури 18,8 ° С, щоб на ньому утворився конденсат.

 

Як регулювати відносну вологість у будинку чи квартирі?

Волога в приміщенні з’являється в основному в результаті життєдіяльності людини. Вона виділяється при диханні та через шкіру людини, при наявності відкритих поверхонь води, під час приготування їжі і з повітрям, що надходить з вулиці. Якщо приміщення знаходиться у новій будівлі, в якій тільки що закінчені оздоблювальні роботи, то волога в повітрі може з’являтися з будівельних матеріалів (бетон, розчин, штукатурка) в результаті їх висихання. Як правило, у приміщеннях під час проведення оздоблювальних робіт вологість повітря висока.

Слід розрізняти температуру повітря основного об’єму і температуру повітря в безпосередній близькості від поверхні будівельних конструкцій (стін, перегородок, вікон). Як правило, температура повітря біля поверхні стін буде нижче, ніж температура повітря основного обсягу. Ця різниця залежить від перепаду температур зовнішнього і внутрішнього повітря і коефіцієнта опору теплопередачі матеріалу, з якого виготовлена стіна.

Коефіцієнт опору теплопередачі в основному залежить від теплотехнічних властивостей матеріалу й товщини конструкції. Отже, температура повітря в безпосередній близькості від внутрішньої поверхні огороджувальної конструкції залежить від температури зовнішнього повітря, температури повітря всередині приміщення, теплотехнічних властивостей матеріалу і товщини конструкції. Якщо ця температура виявиться нижче температури точки роси, то на такій поверхні обов’язково буде утворюватися конденсат.

Позбутися від вологи в приміщенні можна шляхом систематичного провітрювання через вікна або створення припливної і витяжної вентиляції.

Під час провітрювання приміщення накоплене тепле й вологе повітря вилітає, а замість нього надходить більш сухе та свіже повітря. Тобто провітрювання – це процес обміну повітря, під час якого неминуче знижується температура у приміщенні. Щоб мінімізувати зниження температури рекомендується провітрювати лише декілька хвилин, але якнайчастіше.  Взимку просто відкривайте вікна навстіж на 3-5 хвилин, ще допоможе зберегти тепло у оселі, та дозволить заповнити кімнату свіжим повітрям.

Чому з’являється конденсат?

Найчастіше конденсат утворюється на поверхні скла, віконних укосах і на підвіконних дошках. На поверхні скла конденсат утворюється, коли величина опору теплопередачі склопакетів нижче необхідного значення. В цьому випадку при певній температурі зовнішнього повітря температура на внутрішній поверхні скла може бути нижче температури точки роси. Основною причиною появи конденсату на поверхні укосів є мала товщина віконного блоку і мала величина опору теплопередачі вузла сполучення віконного блоку зі стіною. Таке найчастіше зустрічається після заміни старих віконних блоків на нові. З цієї ж причини з’являється конденсат на підвіконних дошках.

Однак навіть при всіх сприятливих випадках, тобто коли склопакети і вузли сполучення віконних блоків зі стіною мають необхідні теплотехнічні характеристики, в нижній частині вікон можуть утворюватися конденсат або полій. Причиною цього є широка підвіконна дошка. При ширині підвіконної дошки більше 40 см тепловий потік, що йде знизу від приладів опалення, омиває тільки верхню частину поверхні вікна. У нижній частині виникає застій повітря без необхідного теплообміну, і температура на поверхні скла знижується іноді нижче 0°С.

У результаті численних досліджень було визначено, що конденсат утворюється з наступних причин:

  • у вікнах встановлені склопакети, величина опору теплопередачі яких нижче необхідного значення:
  • вузол сполучення віконних блоків зі стіною не має необхідні теплотехнічні властивості;
  • не утеплено простір між підвіконною дошкою й стіною;
  • ширина підвіконної дошки понад 40 см;
  • висока (понад 75%) вологість повітря у приміщенні.

Як позбутись конденсату на вікнах?

Виключити появу конденсату на вікнах можна шляхом застосування склопакетів з необхідною величиною опору теплопередачі. Необхідна величина опору теплопередачі визначається розрахунком у залежності від матеріалу вікна (дерево, ПВХ, алюміній) або шляхом теплотехнічних випробувань.

Вузол сполучення віконних блоків зі стіною повинен спеціально проектуватися за результатами теплотехнічного розрахунку. Конструкція вузла залежить від матеріалу і конструкції віконного блоку, від конструкції стіни, способів обробки, розрахункових температур і призначення приміщення.

Підвіконні дошки шириною понад 40 см повинні бути вентильованими. Усі зазначені заходи, спрямовані на запобігання утворенню конденсату на поверхнях вікон й укосів, повинні бути вказані у рекомендаціях щодо монтажу та експлуатації вікон й балконних дверей. Ці рекомендації повинні розроблятися конкретно до умов певного виробника й передаватися споживачу разом з паспортом.

Майстри компанії «Вікна Шаліт» мають 20-ти річний досвід виробництва та встановлення євровікон. Ми добре знайомі з усіма причинами виникнення конденсату та застосовуємо усі заходи, щоб його уникнути. Під час встановлення вікон наша команда суворо дотримується технологій, а також кожному нашому замовнику ми надаємо цінні та практичні рекомендації щодо експлуатації вікон.

Бажаєте у себе в будинку чи квартирі мати надійні вікна з еталонною шумо- та теплоізоляцією? Звертайтесь до менеджерів компанії та замовляйте вікна від українського виробника «Вікна Шаліт».